Hallo allemaal! Ik heb even getwijfeld om iets in de openbare ruimte te plaatsen, maar ik heb de laatste weken veel gehad aan de (online) ervaringen van anderen. Sorry dus voor het lange verhaal, maar ik hoop dat er mensen zijn die ervaring hebben met mijn situatie
Zo kort mogelijk:
Mijn vriend en ik besloten een aantal maanden terug om te stoppen met de pil, voor een eerste kindje. Helemaal leuk, vonden het allemaal heel spannend. Jammergenoeg kreeg ik op mijn werk kort daarop een negatieve beoordeling, die volgens mij - en gelukkig ook volgens collega's- zeer onterecht was. De reden is verder niet belangrijk, mijn totale stressreactie wel. Ik ben heel planmatig ingesteld en het idee dat ik mijn baan kon verliezen maakte me zo onzeker. In de maanden die volgden ging ik er keihard tegenaan en putte mezelf helemaal uit. Elke dag naar je werk met de angst dat mijn baas misschien iets aan te merken had op mijn werk, echt vreselijk. Na twee maanden begon ik ziek te worden - continue verkoudheidjes tot een heuse infectie. Ik kreeg van een vriendin de waarschuwing dat ik zo op een burnout afstevende, maar dat negeerde ik. Stiekem dacht ik 'als ik zwanger raak, kunnen ze me niet meer ontslaan'. Ik dacht dat dat me rust zou geven, maar eigenlijk koppelde ik daardoor iets wat heel mooi moest zijn aan de meest rotte situatie.
En toen bleef mijn menstruatie uit. Ik was hartstikke blij, kocht een stapel testen en alles was negatief. Ik begreep er niets van, maar leerde al snel dat je soms pas na een aantal weken positief test. Dus bleef ik het een paar weken proberen, achteraf gezien ruim tot in de zesde week, en het bleef negatief. Ik kreeg wat krampen en verloor ook iets van bloed en vermoedde dat ik misschien toch vanwege stress mijn cyclus had verstoord. Toch naar de huisarts dan maar? En toen sloeg de overspannenheid toe. Van de een op de andere dag kon ik niets meer. Opstaan ging nog net, maar ik kon amper de hond uitlaten, laat staan een boodschapje doen. Echt een totale nachtmerrie, ik had er nooit bij stilgestaan dat overspannen raken je mentaal zo hard raakt. Ik had ook last van schuldgevoel en schaamte, ik wist dondersgoed dat ik het zelf te bont had gemaakt en nam alles op me. Ik ging de ziektewet in en ook naar de huisarts; ik wilde een verwijzing voor een therapeut want ik moest eea verwerken, dat wist ik zeker. Ik vroeg de huisarts ook meteen over de uitblijvende menstruatie en dat was 'volkomen normaal bij burnout/overspannenheid, komt vanzelf weer terug.'
Het duurde drie weken voor de werk-adrenaline uit mijn systeem ging en langzaam begon ik me weer iets meer mezelf te voelen, minder somber en 'out-of-control', zij het met ups en downs. Mijn vriend probeerde begripvol te zijn, maar irriteerde zich ook als hij uit zijn werk kwam en er was niet gestofzuigd. Ik was toch heel de dag thuis? Ik kreeg hem niet goed uitgelegd dat het me op sommige dagen simpelweg niet lukte. Ook eten koken en boodschappen doen was een probleem, ik had zoveel spanning in mijn lijf en heel weinig trek. Ik stond vaak half kokhalzend in de supermarkt en sliep daarna weer de hele middag omdat het me al mijn energie kostte. En toen kwam de snoeptrek. Die werd zo extreem, dat ik in de zesde week thuis begon te vermoedden dat er toch iets meer aan de hand was. De opmerking van mijn moeder 'je lijkt mij wel toen ik zwanger was met dat gesnoep' deed me heel erg schrikken. Het zal toch niet? Ik was niet meer ongesteld geweest, maar had wel wat krampen waardoor ik hoopte dat dat weer op gang kwam, een teken van herstel.
Eigenlijk meer voor de zekerheid kocht ik een test en tot mijn enorme verbazing was hij positief. Ik was totaal verrast en heb twee uur lang met de test in m'n hand naar buiten zitten staren. Mentaal kon ik zo'n grote prikkel eigenlijk maar net aan, was dit echt? Ook mijn vriend reageerde blij doch verdwaasd. Wanneer was dit gebeurt, hoe lang was ik dan zwanger? Ik had echt geen idee. De huisarts verwees me naar de verloskundig voor een echo. Na flink wat gezoek en een zwart scherm (ik dacht nog, zie je wel, die test was toch fout) verscheen daar ineens een kindje van 11 weken (!), trappelend en pixelig. Verloskundige blij, vriend en ik totaal overdonderd.
Het kostte me een week om een beetje over mijn schuldgevoel heen te komen, hoe kon ik het niet weten? Ik voelde me de slechtste moeder, partner, werknemer etc, ik had overal een zooitje van gemaakt, zo zag ik het; geen foliumzuur, ik had rood vlees gegeten en ook ergens een keer een wijntje (gelukkig ben ik geen grote drinker!). En de stress, ik had zoveel stress in mijn lichaam gehad. En er moest veel geregeld worden omdat ik al zo ver was. Intake, Nipttest, bloed geven, weer een echo en afspraak bij de arbo die veel spanning gaf. Bij de tweede echo en bloed afnemen viel ik bijna flauw, ik was mentaal en fysiek compleet uitgeput. In de week ervoor kostte het me al mijn kracht om een was te draaien en de hond uit te laten, laat staan dit. In het dossier van de verloskundige staat 'moeder: 1e kindje, geen allergiëen, psychische klachten.' Niet echt wat je wilt zien staan. Ik moest mezelf opnieuw sterk maken en niet blijven hangen in mijn schuldgevoel, de situatie is wat het is, en er zijn ook goede kanten.
Nu ben ik een paar weken verder en gaat het wederom langzaam beter, maar ik heb heel veel last van misselijkheid en opgeblazen zijn, oprispingen en net-niet overgeven. Achteraf gezien had ik daar al last van, maar schreef ik het af op de overspannenheid. Gek genoeg helpt dat wel; het besef dat er toch veel klachten op de zwangerschap af te schuiven zijn, of dat de zwangerschap de overspannenheid misschien wel heeft veroorzaakt of erger heeft gemaakt. (ik kan hier geen enkel leesvoer over vinden)
Ik heb goede dagen, maar af en toe ben ik er zo verschrikkelijk verdrietig van; ik heb me de afgelopen paar maanden amper een dag mezelf en gezond gevoeld en ik vind het heel erg zwaar. Je bent gewoon iedere dag aan het overleven. Ik prijs mezelf gelukkig met de zwangerschap en de 'gewone' dingen die ik wel kan, en ook dat ik in de ziektewet zit en kan gaan liggen wanneer ik wil. (Ik lees veel van vrouwen die naast alle kwaaltjes werken, echt chapeau.) Maar ik hoop ook dat ik hersteld ben van 'het sombere gevoel' van de overspannenheid voordat het kindje er is, ik wil me zo graag weer goed voelen, niet nutteloos maar de sterke, enthousiaste meid die ik was. Mijn vriend houdt hetzelfde half-begrip. Soms is hij heel lief, maar na een drukke werkweek kan hij ook uit zijn slof schieten als hij vind dat ik niet genoeg aan het huishouden heb gedaan. Ik kan hem dat niet helemaal kwalijk nemen, soms blijf ik ook wel iets te passief misschien, maar het feit dat je partner het niet begrijpt en afdoet als 'gezeur' maakt het niet makkelijker. De omgeving, vriendinnen en familie zijn vooral heel blij voor je dat je zwanger bent, dat is iets wat ze begrijpen, het overspannen zijn niet echt, (laat staan de combo) en dat duurt ondertussen ook zo lang dat mensen dat weer een beetje lijken te vergeten, vooral als je weer enigzins functioneert. Daarom hoop ik iets te horen van iemand die in dezelfde overspannen&zwanger situatie zit/heeft gezeten en hoe dat verloopt of verlopen is, gewoon als een klankbord zodat je je niet zo alleen voelt op sommige momenten en twijfelt aan alles

.